Fabuła serialu
Czas honoru wyreżyserowany przez Michała Kwiecińskiego, Waldemara Krzystka i Michała Rosę przedstawia losy polskich oficerów, tzw. Cichociemnych, dywersantów zrzuconych na teren okupowanej Polski w 1941 roku. Podczas pobytu w Anglii zostali przeszkoleni, aby wieść konspiracyjne życie i walczyć z okupantem. Czesław, Władek, Michał, Jan i Bronek trafiają do rodzinnej Warszawy, która przez dwa lata bardzo się zmieniła. Muszą żyć pod zmienioną tożsamością i nie mogą kontaktować się rodziną. To drugie okazuje się zbyt trudne, śledzimy więc również miłosne losy bohaterów.
Sezony i czas akcji
Serial składa się z siedmiu sezonów, liczących w sumie 90 odcinków.
Historia została podzielona w następujący sposób:
- akcja trzech pierwszych sezonów rozgrywa się w 1941 roku,
- czwarta seria rozgrywa się od kwietnia do czerwca 1944 roku,
- sezon piąty to końcowy okres wojny i czas tuż po niej, do lipca 1945 roku.
- seria szósta to 1946 rok, a w siódmej zmieniony został chronologiczny rozwój fabuły – mamy tutaj wydarzenia z powstania warszawskiego w 1944 roku, jest to więc czas między czwartym a piątym sezonem.
Tytuł serialu
Jako że serial Czas honoru opowiada o cichociemnych, twórcy chcieli, żeby i serial taki tytuł. Jednak ten pomysł nie spotkał się z aprobatą środowisk kombatanckich, co było spowodowane zastrzeżeniami merytorycznymi wobec scenariusza.
Archiwalne zdjęcia
W treść odcinków wplecione zostały archiwalne zdjęcia i kroniki z Warszawy tamtego okresu, co czyni serial bardziej autentycznym i dodaje mu dramatyzmu. Materiały odnoszą się do czasu i miejsca akcji, związanych z fabułą danego odcinka. Również muzyka, której autorem jest Bartosz Chajdecki ,jest na wysokim poziomie i dobrze wpasowuje się w klimat serialu.
Uwagi co do fabuły
Choć Czas honoru oparty jest na wydarzeniach historycznych, nie jest to typowo historyczny serial. Niektórzy zarzucają mu, że główne przesłanie, czyli działalność cichociemnych w okupowanej Warszawie, zeszło na dalszy plan, a głównym tematem stało się życie prywatne bohaterów. Jest to w dużej mierze spowodowane wieloma wątkami, które pojawiają się w serialu i dużą liczbą bohaterów – historie miłosne przesłaniają motyw walki o wolność. W konsekwencji otrzymujemy serial obyczajowy, a treści historyczne prezentowane były wyrywkowo.
Plejada polskich gwiazd
W serialu zagrało wielu popularnych aktorów – głównych bohaterów zagrali: Maciej Zakościelny, Jakub Wesołowski, Antoni Pawlicki, Jan Wieczorkowski i Jan Englert. W obsadzie pojawili się też m.in.: Maja Ostaszewska, Anna Cieślak, Katarzyna Gniewkowska, Karolina Gorczyca, Ewa Wencel, Agnieszka Więdłocha, Piotr Adamczyk, Krystian Wieczorek i Krzysztof Globisz.
Część widzów jest zdania, że dobór aktorów, którzy znani są przede wszystkim z ról amantów w komediach romantycznych, nie przysłużyło się serialowi. Mowa tu przede wszystkim o Macieju Zakościelnym i Jakubie Wesołowskim. Nie do końca pasują oni do ról heroicznych bohaterów, którzy walczą o wolną ojczyznę. Inaczej jest z Piotrem Adamczykiem, który bardzo dobrze wypadł w roli byłego funkcjonariusza międzynarodowej policji kryminalnej. Również Krystian Wieczorek sprawdził się w roli bezwzględnego majora Halbe. Propozycję zagrania w serialu dostała też Edyta Górniak. Miał to być jednak gościnny występ, a piosenkarce zależało na większej roli, więc ostatecznie nic z tego nie wyszło.
WOW! Bardzo lubię ten serial a nie miałem o tym pojęcia. Dzięki!
Nie lubię polskich filmów… ten jakoś ujdzie