Choć skóra Twojej twarzy jest bardzo wymagająca, ona również może wyglądać zdrowo i gładko. Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacyjne, które pomogą Ci zapobiegać niedoskonałościom.
Cera ze skłonnością do wyprysków, pojawiania się stanów zapalnych, zaskórników, nadmiarem wydzielanego sebum ma specyficzne potrzeby, dlatego nieodpowiednia pielęgnacja bardzo szybko może prowadzić do jej kiepskiego stanu. Osoby z tego typu skórą muszą się liczyć z tym, że na twarzy błyskawicznie pojawiają się konsekwencje zaniedbań kosmetycznych, źle dobranych produktów, zmian hormonalnych, farmakoterapii, a także błędów dietetycznych. Sprawdźmy zatem, co możesz zrobić dla swojej cery, by była gładka, zdrowa i świetnie wyglądała?
Delikatne oczyszczanie cery problematycznej
Słówko „delikatne” jest tu kluczowe. W sytuacji, gdy skóra jest mocno przetłuszczona, błyszcząca, z wypryskami, popularną praktyką jest sięganie po silne detergenty i intensywne mycie z pocieraniem skóry. To najlepszy sposób na to, by wpaść w pułapkę błędnego koła. Naruszając naturalną barierę ochronną skóry, prowadzisz do tego, że szybciej będzie wytracała wilgoć. Przesuszona cera to z kolei wbrew pozorom krok do nadmiernego przetłuszczania. Gruczoły łojowe przyspieszają bowiem wówczas pracę, chcąc stworzyć warstwę zabezpieczającą skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Nadmiar sebum stanowi zaś idealną pożywkę dla bakterii, a te wywołują trudne do zwalczenia stany zapalne.
W ramach skutecznego oczyszczania twarzy sięgnij po dwa rodzaje produktów. Pierwszym z nich powinien być kosmetyk zawierający w składzie oleje. Rozpuszczą one makijaż, sebum i zanieczyszczenia. Pamiętaj jednak, by nie trzeć twarzy. Wystarczy, że przyłożysz płatek kosmetyczny nasączony płynem micelarnym, olejkiem do demakijażu i przytrzymasz chwilę przy skórze, a potem delikatnie przeciągniesz nim z góry na dół lub w przypadku oka, w stronę jego wewnętrznego kącika.
W drugim etapie oczyszczania sięgnij po łagodny żel do twarzy zawierający niacynamid oraz kwas aha i bha. Umyj twarz z dodatkiem letniej wody. Nigdy nie używaj ciepłej, bo pogorszy stan Twojej skóry i przyspieszy produkcję tłustego filmu.
Po myciu przetrzyj twarz tonikiem do swojego typu cery. Odświeży ją, nawilży, oczyści pory i wyreguluje pracę gruczołów łojowych.
Dwa razy tygodniowo wykonuj peeling twarzy. Aby nie podrażniać skóry, stosuj peelingi enzymatyczne, które są gładkie, pozbawione drobinek, a złuszczają bardzo skutecznie.
Nawilżanie cery trądzikowej – jaki krem będzie najlepszy?
Jak już zostało wcześniej wspomniane, skóra tłusta i mieszana jak każda inna wymaga intensywnego nawilżania. Codziennie rano i wieczorem aplikuj na twarz krem do cery problematycznej, który będzie nawilżał i odżywiał, zapewniając skórze to, czego potrzebuje. Zwróć jednak uwagę, by nie był to produkt tłusty. Świetnie, jeśli w jego składzie znajdą się np.: kwas hialuronowy, glicerynę, kwas mlekowy lub mocznik. Postaw na krem o lekkiej formule, może być żelowa. Zapobiegniesz w ten sposób zapychaniu się porów.
W ciągu dnia pamiętaj o ochronie przed szkodliwymi promieniami UV. Przez cały rok stosuj kremy z SPF, by nie narażać skóry na przesuszenie i pogorszenie jej kondycji.