Łupież objawia się nadmiernym złuszczaniem się naskórka w obrębie skóry głowy, ale i innych miejscach ciała, gdzie występuje owłosienie. Jest wywoływany przez grzyby z gatunku Malassezia. Pojawiające się białe lub srebrzyste łuski są swędzące i uciążliwe. Jak walczyć ze wstydliwym problemem łupieżu i jak zapobiegać jego występowaniu?
Jak walczyć z problemem łupieżu? Poznajcie kosmetyczne i domowe sposoby
Łupież jest naprawdę uciążliwym problemem, który niestety może nawracać. Można jednak skutecznie z nim walczyć. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni szampon przeciwłupieżowy. Dobrze sprawdzi się produkt, który w swoim składzie posiada pirokton olaminy czy też siarczek selenowy. Namnażanie grzybów może zmniejszać też ketokonazol zawarty w szamponie. Leki przeciwgrzybiczne są głównym sposobem zwalczania łupieżu. Warto podkreślić, że mogą mieć one formę doustną lub miejscową. Stosowanie odpowiedniego szamponu jest absolutnie niezbędne i należy po niego sięgać 2 do 3 razy w tygodniu. Gdy objawy łupieżu są mocno nasilone, można myć włosy takim produktem kosmetycznym nawet codziennie. Można także wprowadzić domowe sposoby jako kurację przeciwłupieżową uzupełniającą. Dobrze sprawdzają się wcierki. Można sięgnąć po płukanki ziołowe na bazie rozmarynu, rumianku, szałwii czy też pokrzywy. Oczywiście wybrane zioła należy zaparzyć, następnie ostudzić i nałożyć na skórę głowy. Aby przywrócić równowagę pH, można stosować ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:1. Dobrym pomysłem może myć masowanie skóry głowy solą morską przed myciem. Również przed zastosowaniem szamponu przeciwłupieżowego warto zastosować żel aloesowy. Wystarczy pozyskać go z liścia rośliny, a następnie włożyć do naczynia i na chwilę do lodówki. Potem nakłada się żel na skórę głowy i myje szamponem.
W jaki sposób zapobiegać nawracaniu problemu łupieżu?
Aby zapobiegać nawracaniu łupieżu, warto co jakiś czas stosować szampon przeciwłupieżowy. Najlepiej robić to raz w tygodniu. Poza tym można używać kosmetyków głęboko nawilżających, które będą zapobiegać przesuszeniu skóry głowy. Dobrze sprawdzą się szampony i odżywki z kwasem hialuronowym, skwalanem czy też mocznikiem. Istotne znaczenie ma także zadbanie o odpowiednią dietę. Powinna być zbilansowana i oparta na tłustych rybach morskich, warzywach oraz owocach, a także roślinach strączkowych. W diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w witaminy z grupy B, żelazo, cynk czy też magnez. Należy unikać sytuacji stresowych, które mogą nasilać objawy łupieżu. Trzeba zrezygnować z przetworzonej żywności, w tym tej typu fast food. Często zawiera duże ilości soli czy też węglowodanów, a te sprzyjają przesuszeniu skóry czy nadprodukcji sebum i zatykaniu porów. Nie należy myć włosów pod zbyt gorącym strumieniem wody. Podrażnienia skóry może wywołać także stosowanie szamponów czy odżywek, które w swoim składzie zawierają parabeny czy SLS, ale i oleje mineralne. Wszystkie te składniki przesuszają skórę głowy. Ponadto niewskazana jest także inwazyjna stylizacja na ciepło. Nieleczony łupież prowadzi nie tylko do swędzenia, ale i wypadania włosów. Nie należy lekceważyć objawów, tym bardziej że wpływają także na estetykę fryzury. Warto wykonywać także olejowanie włosów raz w tygodniu. Sprawdzi się stosowanie olejku konopnego. W przypadku łupieżu suchego można sięgnąć po kosmetyki do włosów zawierające selen, witaminę PP, a także ceramidy.