Flash Forward: Przebłysk jutra – co przyniesie przyszłość?
Serial był wyemitowany w Polsce pod nazwą Flash Forward: Przebłysk jutra. W wyniku tajemniczego wydarzenia, wszyscy na świecie stracili przytomność w tej samej chwili, na 2 minuty i 17 sekund. Świat pogrążył się w chaosie, a ludzie zobaczyli, jak będzie wyglądać ich życie za sześć miesięcy, dokładnie 29 kwietnia 2010 roku. Miejscem akcji jest przede wszystkim Los Angeles, gdzie agent FBI, Mark Benford i jego zespół pracują nad rozwiązaniem zagadki tego niezwykłego wydarzenia. Do dyspozycji mają jedynie mozaikę futurospekcji różnych uczestników tego wydarzenia. Powstaje więc serwis internetowy, gdzie ludzie z całego świata mogą opisać, co widzieli w swoich wizjach. Okazuje się, że przebłyski przyszłości poszczególnych osób pokrywają się ze sobą i powoli stają się rzeczywistością.
Futurospekcja, czyli książkowy pierwowzór serialu
Scenariusz powstał na podstawie powieści Futurospekcja (Flashforward) autorstwa Roberta J. Sawyera. Autor jest również jednym z twórców serialu. Nie jest to jednak wierna adaptacja – wprost przeciwnie – podobieństwo między książką a serialem nie jest duże. Obie historie łączy przede wszystkim postać naukowca, Lloyda Simcoe, który nieświadomie przyczynił się do sytuacji, jaka spotkała ludzkość. Reszta bohaterów, fabuła i rozwiązanie zagadki są inne. W serialu kluczowe jest rozwiązania zagadki, z kolei w powieści najważniejsza jest reakcja konkretnych ludzi na tę tajemniczą sytuację. Również data z przyszłości jest inna. W serialu bohaterowie mieli przebłysk z tego, co wydarzy się za sześć miesięcy, a w książce za ponad 21 lat.
Futurospekcja, czyli przebłysk tego, co wydarzy się w przyszłości, jest rzadziej stosowana w filmach i serialach, niż retrospekcja, czyli ukazanie przeszłości. Jednym z seriali, gdzie mamy z nią do czynienia, jest produkcja Zagubieni, gdzie ukazywana jest przyszłość poszczególnych bohaterów. Jednak twórcy skonstruowali akcję tak, abyśmy nie wiedzieli, czy dana sytuacja jest futurospekcją, czy retrospekcją, dzięki czemu widz jest trzymany w niepewności.
Oglądalność serialu
Serial został wyprodukowany przez ABC Studios i był emitowany w stacji ABC. Z kolei w Polsce mogliśmy oglądać go w stacji AXN. Był wyświetlany w latach 2009-2010. W 2012 roku Flash Forward wyemitowała stacja TVP1. Największą oglądalność miał pierwszy odcinek, z czasem jednak ich zainteresowanie zaczęło spadać. Choć sam pomysł był interesujący, widzowie skarżyli się, że akcja rozwija się w zbyt wolnym tempie. W konsekwencji niskie wyniki oglądalności sprawiły, że produkcja zakończyła się po pierwszym sezonie. Jeden z twórców serialu, David S. Goyer, za to niepowodzenie obarczył stację ABC. Miały do tego doprowadzić częste zmiany i różne wizje rozwoju fabuły. Oczekiwania stacji miały zmienić wizję serialu w tak dużym stopniu, że Groyer postanowił odejść.