Wiele współczesnych praktyk bożonarodzeniowych ma niemieckie pochodzenie. Nie inaczej jest w przypadku kalendarzy adwentowych. Są one obecnie nieodzownym elementem przedświątecznych przygotowań i kojarzą się głównie z małymi podarunkami lub czekoladkami. Sama jednak ich historia jest bardziej rozbudowana i ma swoje korzenie w tradycjach religijnych. Skąd więc konkretnie wziął się ten zwyczaj?
Początki kalendarza adwentowego
Historia kalendarza adwentowego wywodzi się z dziewiętnastowiecznych Niemiec. Początkowo ten zwyczaj miał charakter wyłącznie religijny. Była to po prostu forma odliczania dni do Bożego Narodzenia. W trakcie tego czasu wierni przygotowywali się na święta narodzin Chrystusa. Pierwsze kalendarze adwentowe nie były jednak tak kolorowe ani różnorodne jak ma to miejsce dzisiaj. Zazwyczaj oparte były na rysowaniu kredą kresek na drzwiach lub zapalaniu świec każdego dnia adwentu. W niektórych domach zawieszano obrazki religijne, które miały przypominać o nadchodzących świętach. Dopiero w 1851 roku zaczęto tworzyć pierwsze papierowe kalendarze. Popularność ich rosła z każdym rokiem.
Pojawienie się komercyjnych kalendarzy
W XX wieku kalendarze adwentowe zaczęły przechodzić znaczące zmiany. Warto w tym momencie wskazać na Richarda Sellmera, niemieckiego przedsiębiorcę, który w latach trzydziestych XX wieku rozpoczął masową produkcję kalendarzy adwentowych. Były one najbardziej zbliżone do tych, które znamy obecnie. Składały się z papierowych okienek, za którymi ukryte były obrazki związane z Bożym Narodzeniem. Dzięki Sellmerowi kalendarze adwentowe zyskały na popularności nie tylko w Niemczech, ale także w innych krajach. Wprowadzenie do nich słodyczy, a później małych upominków, przyczyniło się do rozpowszechnienia tej idei. Dużą popularnością zaczęły cieszyć się zwłaszcza wśród dzieci. Rozwijająca się tradycja obdarowywania sprawiła, że różnokolorowe kalendarze stały się symbolem oczekiwania na święta w wielu domach.
Współczesne kalendarze adwentowe
Obecnie kalendarze adwentowe występują w wielu formach i kształtach. Tradycyjne obrazki i słodycze zostały zastąpione przez prezenty dopasowane do wielu gustów. Znajdziemy bez trudu wersje kalendarzy z kosmetykami, biżuterią lub nawet małymi zabawkami. Świetnym przykładem są kalendarze adwentowe LEGO, które swoją popularność zawdzięczają dobrze znanej marce klocków dla dzieci. Można je kupić na przykład na stronie https://www.empik.com/kalendarze-adwentowe/lego. Na rynku dostępne są również kalendarze skierowane do dorosłych, zawierające np. produkty luksusowe. Mimo to nadal najczęściej spotykane są kalendarze z czekoladkami, bo świetnie wpasowują się w gust praktycznie każdego obdarowywanego.