Wraz z wiekiem w organizmie mężczyzny dochodzi do wielu zmian. Dotyczą one nie tylko wyglądu, ale i samopoczucia. Obniżeniu ulega kondycja organizmu, płodność, a także jakość życia seksualnego. Dlatego też w poniższym artykule podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Jakie zmiany hormonalne zachodzą u mężczyzn po 40. roku życia?
Choć procesy starzenia się naszego organizmu są naturalną koleją rzeczy, wbrew pozorom nie zawsze łatwo sobie z nimi poradzić. Dotyczy to również mężczyzn, w których organizmie po 35.–40. r. ż. zaczyna obniżać się poziom stężenia androgenów we krwi. Mowa tu o hormonach takich jak testosteron, który powstaje w jądrach oraz produkowanego w nadnerczach DHEA. W rezultacie więc dochodzi do zmian takich jak:
- spadek libido i zmniejszenie płodności;
- zaburzenia erekcji;
- łysienie;
- gorsza wydolność organizmu;
- zaburzenia snu;
- skłonność do tycia i odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha;
- spadek masy mięśniowej;
- utrata elastyczności skóry;
- mniejsza objętość jąder;
- zmniejszenie gęstości kości;
- przewlekłe zmęczenie;
- spadek samopoczucia, samooceny i brak pewności siebie;
- powstawanie prostaty;
- nadmierna potliwość;
Co więcej, wraz z wiekiem wzrasta także ryzyko zachorowań na raka prostaty, miażdżycę, nadciśnienie, cukrzycę oraz inne choroby cywilizacyjne.
Czego lepiej unikać po 40. roku życia?
Na szczęście jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by poprawić jakość życia mężczyzny po 40 roku życia. Zachodzące w organizmie zmiany hormonalne można przejść znacznie łagodniej z niektórymi preparatami, np. Tadalafilem Maxon. Niezwykle ważne jest również to, by ograniczyć ekspozycję organizmu na czynniki szkodliwe, w tym m.in.:
- alkohol;
- papierosy;
- narkotyki;
- zła dieta;
- stres;
- nadwaga;
- brak aktywności fizycznej;
- przemęczenie.
Ograniczając te czynniki, można skutecznie wspomóc organizm w adaptacji do zmian wywołanych gospodarką hormonalną.
Podsumowanie
Po 40 roku życia w organizmie mężczyzn rozpoczyna się szereg zmian hormonalnych, które niestety obniżają jakość. Spadek androgenów z kolei wiąże się ze zmniejszeniem ilości produkowanych plemników oraz ze spadkiem popędu seksualnego. Niestety to jeszcze nie wszystko. Wraz ze zmianami hormonalnymi, jakie w tym okresie sieją spustoszenie w organizmie mężczyzn, pojawiają się problemy z łysieniem, wzrostem masy ciała, nadmiernym rozrostem piersi, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz choroby prostaty. Co więcej, w tym samym czasie u mężczyzny dochodzi do zmian w produkcji melatoniny, co wpływa na rytm snu. Skutkiem niedoboru męskich hormonów, są też spadki nastroju i samopoczucia. Ponadto wzrasta też ryzyko chorób takich jak cukrzyca, rak prostaty i nadciśnienie.
Zbliżając się do 40. urodzin, warto więc pomyśleć o tym, by wyeliminować ze swego życia wszelkie używki oraz zacząć zdrowiej jeść. Dobra dieta i aktywność fizyczna pomogą ograniczyć wrażliwość na zmiany wywołane zmniejszenie stężenia męskich hormonów płciowych. Pomogą w tym również niektóre suplementy i leki. Dzięki nim zmiany te nie będą aż tak bardzo dotkliwe, a mężczyzna przejdzie przez nie bez utraty dobrego samopoczucia, czy pewności siebie.