Matthew Broderic – mąż znanej żony?
Matthew Broderic dziś znany jest przede wszystkim jako mąż Sarah Jessiki Parker. Jednak nie da się ukryć, że w latach 80. i 90. był wyjątkowo rozchwytywany przez branże filmową i nie tylko. Co mamy na myśli? Mianowicie to, że swój pierwszy sukces odniósł na deskach teatru w roku 1986. Po nim przyjął tytułową rolę w komedii Wolny dzień Ferrisa Bullera. Następnie była kolejna komedie, tym razem kryminalna, o tytule Rodzinny interes (1989 rok), gdzie wystąpił u boku takich gwiazd jak Sean Connery oraz Dustin Hoffman. Po tym serialu przyczepiła się do niego łatka grzecznego chłopca z sąsiedztwa. Ani reżyserów, ani widzów nie były w stanie przekonać nawet takie role jak w Chwale (1989) oraz w Trylogii miłosnej (1988). Z upływem lat dostawał kolejne role, chociażby w takich produkcjach telewizyjnych jak Godzilla (1998) czy Inspektor Gadżet (1999). Nie przyniosły mu jednak zasłużonej sławy i popularności.
David Strathairn – popularny czy niepopularny?
David Strathairn był nominowany do Oscara w 2005 roku za pierwszoplanową rolę w Good Night and Good Luck. Choć jest wyjątkowo charakterystycznym aktorem o dużym dorobku, to nigdy nie udało mu się zyskać większej rozpoznawalności. Swoją karierę zaczął w roku 1983 od niewielkiej roli w dramacie Silkwood. Była to rola u boku takich gwiazd jak Kurt Russel czy Meryl Streep. Od tego czasu, przez około dziesięć lat nie mógł zdobyć żadnej roli w filmie. Udało mu się to dopiero w roku 1992, kiedy to zagrał w filmie Włamywacz. Później zagrał w takich produkcjach jak Firma (1993) czy Dolores (1997). Jak to możliwe, że nominowany do Oskara aktor znalazł się w rankingu znanych i zapomnianych? Nie wiemy, jak to możliwe, ale prawda jest taka, że jego nazwisko bardzo rzadko pojawia się wśród gwiazd, będących na pierwszym planie.
Fred Savage – cudowne lata dawno minęły
Kto nie pamięta nostalgicznego serialu Cudowne lata emitowanego w latach 1988 – 1993? Większość pewnie odpowie, że choć trochę go kojarzy. Przedstawiał rzeczywistość amerykańskich przedmieść na przełomie lat 60. i 70. To właśnie ten serial sprawił, że Fred Savage stał się jedną z największych dziecięcych gwiazd tamtego czasu. Wiele się zmieniło od tamtego czasu – bez powodzenia próbował swoich sił jako reżyser filmowy. Mało znaczące sukcesy odniósł w telewizji, gdzie stanął za kamerą w m.in. Czarno to widzę.
Topher Grace – za późno na to, aby wydorośleć
Topher Grace zadebiutował w wieku 20 lat. Wystąpił wtedy w sitcomie Różowe lata 70 u boku Ashtona Kutchera oraz Mili Kunis. Zagrał tam niedojrzałego młodzieńca i ta łatka przyczepiła się do niego na stałe. W między czasie zagrał jeszcze niewielkie role w takich filmach, jak: Trafiic czy Interstellar. Jednak nigdy nie zdobył większej popularności czy renomy. Według niektórych portali wpływ na to ma połączenie młodzieńczego buntu z ciałem 40-latka.
Freddie Prinze Jr – gdzie się podział ten młodzieńczy zapał
Pod koniec lat 90. Freddie Prinze Jr był młodzieńcem z uroczym uśmiechem, który występował niemal w każdej komedii romantycznej dla nastolatek. Włączając w to oczywiście serial Cała ona. Jednak, gdy dojrzał, a jego rysy twarzy się zmieniły, okazało się, że wiele stracił w oczach reżyserów i producentów. Dziś znany jest raczej z tego, że jest mężem Sarah Michelle Geller, której, jak nam się wydaje, nikomu nie trzeba przedstawiać.
Alex Pettyfer – czy ktoś o nim ostatnio słyszał?
Brytyjski akcent oraz ciało surfera, do którego wzdychało wiele kobiet (i to nie tylko nastolatek). Co tutaj mogło pójść niezgodnie z planem? Tego nikt nie wie tak naprawdę. Jednak prawda jest taka, że po rolach w takich produkcjach jak Alex Rider: Misja Stormbreaker czy Jestem numerem cztery słuch po nim zaginął. Nie pomogły nawet osiągane w czasach świetności wysokie miejsca na listach najseksowniejszych aktorów świata.
Emilio Estevez – ikona lat 80. i 90. wciąż pamiętany dzięki roli Billy’ego the Kidda w kultowym filmie Young Guns
Emilio Estevez to aktor, który w latach 80. i 90. był jednym z największych gwiazdorów Hollywood. Zagrał w wielu popularnych filmach, w tym w takich hitach jak „The Breakfast Club” (1985) i „Young Guns” (1988). W tym drugim filmie Estevez wcielił się w postać Billy’ego the Kidda, jednego z legendarnych rewolwerowców Dzikiego Zachodu. Rola ta była niezwykle ważna dla jego kariery, przyniosła mu bowiem ogromną popularność i zyskała uznanie krytyków. Dzisiaj, mimo że jego nazwisko nie pojawia się już tak często w mediach, rola Billy’ego the Kidda wciąż jest jednym z najważniejszych momentów w historii kina akcji.
Podsumowanie
Tym sposobem dobiega koniec naszej listy aktorów znanych w latach 80. i 90. Kiedyś wzroku oderwać od telewizora nie mogło dziesiątki tysięcy nastolatek i dorosłych kobiet. Dziś, choć ich nazwiska przewijają się gdzieś pomiędzy różnego rodzaju treściami w internecie lub telewizji, nie pojawiają się one raczej przy okazji recenzji jakiegoś kasowego hitu Hollywood. A jeśli już to niestety, nazwiska ich podawane są przy okazji. Chociażby tak jak w przypadku Matthew Brodericka, którego żona Sarah Jessika Parker jest gwiazdą wielkiego formatu.
Ooo, coś mi się przypomniało! Fred Savage to był mój pierwszy wielki aktorski upodobanie z czasów dzieciństwa. Pamiętam, jak z zachwytem oglądałam Cudowne Lata, a on był dla mnie największą gwiazdą na świecie. Chociaż teraz rzeczywiście mniej o nim słychać, to dla mnie zawsze będzie bohaterem mojego dzieciństwa.
Też uwielbiałam Freda Savage’a i Cudowne Lata! To był taki uroczy i uśmiechnięty chłopak, że aż trudno było się od niego oderwać. Zawsze wtedy chciałam mieć takiego chłopaka jak Kevin z serialu. Choć teraz już dawno dorosła, to wciąż mam sentyment do tamtych czasów i zawsze z uśmiechem wspominam tych aktorów z lat 80. i 90.
A co z odtrwórcami Bondów? Dodałabym ich do tej listy koniecznie <3